Тинејџер во Белград украл автобус и застанувал на секоја постојка

Српската полиција приведе 17-годишно момче со иницијали С.Б. поради сомневање дека вчера украл градски автобус во Белград и го управувал од една до друга дестинација по линијата на која вози автобусот. Против момчето ќе биде поднесена кривична пријава за неовластено користење на туѓо возило, информираат српските медиуми. С.Б. е осомничен дека вчера попладне украл автобус… Read More Тинејџер во Белград украл автобус и застанувал на секоја постојка

,,Запиши ме или пукам” – тинејџер и се закани со пиштол на професорка (ВИДЕО)

Видеото во кое тинејџер со пиштол и се заканува на професорка ја потресе целата франџуска јавност, реагираше и претседателот Макрон. Француски тинејџер (15) е обвинет за насиле напад со предумисла откако во средното училиште во париското предградие Кретеј донел лажен пиштол и и го вперил на професорката. Еден од неговите соученици го сними инцидентот и… Read More ,,Запиши ме или пукам” – тинејџер и се закани со пиштол на професорка (ВИДЕО)

Tинејџер го хакнал “Apple” и украл 90 GB податоци: “Отсекогаш сум сонувал да работам во компанијата”

Како што пишува “The Age”, 16-годишниот Австралијанец во повеќе наврати во текот на годината влегол во системите на “Apple” од кои украл 90 GB доверливи фајлови. Украдените фајлови ги чувал во фолдер под наслов “hack hack hack”. Иако “Apple” тврди дека податоците на корисниците не се загрозени, “The Age” известува дека тинејџерот сепак пристапил до… Read More Tинејџер го хакнал “Apple” и украл 90 GB податоци: “Отсекогаш сум сонувал да работам во компанијата”