Жена загинала додека правела торта, се задушила пред очите на синот

Жена (58) од Франција загина вчера пред очите на својот син (15) во бизарна несреќа додека подготвувала торта. Нејзе марамата (шалот) и се заплеткала во блендерот и се удавила во кујната во нејзиниот дом во Сент Етјен, пишува „Ле Прогрес“. Тинејџерот повикал итна помош кои му рекле да го исклучи апаратот од струја и да… Read More Жена загинала додека правела торта, се задушила пред очите на синот

Милка торта со плазма бисквити

Рaсположени за вкусен десерт во текот на овој викенд? Состојки: – 12 јајца – 10 лажици шеќер – 375 г маргарин (едно и пол пакување) – 300 г мелена плазма (едно пакување е 300 г) – 600 г обични плазма бисквити – 2 бели и 2 темни (обични, млечни) Милка чоколади Подготовка: Од јајцата се… Read More Милка торта со плазма бисквити

Тирамису торта

Надалеку познатата тирамису торта сега ќе можете да си ја приготвите во секое време и секаде. Потребни состојки за кората: – 3 јајца – 80 гр брашно – 20 гр инстант кафе – 40 гр какао во прав – 100 гр шеќер – половина кесичка сув квасец Потребни состојки за кремот: – една кесичка шлаг… Read More Тирамису торта

Реформ торта

Секоја вистинска домаќинка знае да направи барем една перфектна домашна торта, а сега ви го претставуваме и рецептот за реформ торта, која ќе ја збогати вашата понуда. Потребни состојки: – 12 јајца – 500гр шеќер – 300гр мелени ореви – 200гр чоколадо за готвење – 300гр путер Начин на подготовка: Ги матите белките со 250… Read More Реформ торта

Вкусна кекс торта со кафе

Неодолив десерт погоден за секаква прилика, а и лесно се прави. Состојки: – 250 гр маргарин – 6 јајца – 250 гр шеќер – 200 гр црно чоколадо за готвење – големо пакување кекс – 500 гр – 250 гр шеќер во прав – 1/2 л јако црно кафе Начин на подготовка: Белките одвојте ги… Read More Вкусна кекс торта со кафе

Неодолива торта со чоколадо и афион

Секогаш е добро време да се приготви домашна торта, особено ако во рецептот е вклучено и чоколадото како една од состојките. Испробајте се колку сте вешти во кујната со овој рецепт… Состојки: Тесто: – 8 жолчки од јајце; – 8 белки; – 200 гр. шеќер; – 200 гр. путер; – 300 гр. афион (мак); –… Read More Неодолива торта со чоколадо и афион

Слаткарот кој одбива да прави торти за сексуалните малцинства, повторно ја тужи државата

Слаткар од Колорадо, кој доби казна откако, поради религиозни убедувања одбил да направи славеничка торта по повод промена на полот на нарачателот, сега ја тужи државата, откако Врховниот суд на САД делумно му ја уважи жалбата по слична пресуда. Имено, на Џек Филипс, сопственик на пекарата што се наоѓа во предградие на Денвер, Комисијата за… Read More Слаткарот кој одбива да прави торти за сексуалните малцинства, повторно ја тужи државата