Туристи што носат влечки или апостолки во Чинкве Тере ќе мора да платат парична казна

Туристите кои сакаат да ја  посетат италијанската област Чинкве Тере ова лето нема да смеат да шетаат во сандали, апостолки или влечки. На екипите за помош веќе им здодеа да им помогаат на туристите повредени по патеките што ги поврзуваат поранешните рибарски села по должина на брегот на североисточниот регион на Лигурија. Оваа година властите… Read More Туристи што носат влечки или апостолки во Чинкве Тере ќе мора да платат парична казна

Ватикан го ограничува бројот на туристи

Ватиканскиот музеј планира да го ограничи бројот на посетители, поради стравот на туристичките водичи дека заради голем број на луѓе би можело да дојде до стампедо. Тие сугерираат промени во правилата за безбедност. Музејот, кој се состои од 54 галерии во кои е сместено непроценливо богатство собрано низ вековите, привлекува повеќе од шест милиони туристи… Read More Ватикан го ограничува бројот на туристи

Странците пишуваат: Ако сакате да ја посетите Македонија, ова се 13 работи кои мора да ги знаете

На интернет не постојат многу статии за патување во Македонија, освен неколку статии за Охридското Езеро и главниот град на Македонија, Скопје. Македонија е една од најмалку посетените земји во Европа, но не затоа што нема што да се види, пишува порталот Глобал. Некои од нагласите кои ги издвојува овој портал е дека ова мало… Read More Странците пишуваат: Ако сакате да ја посетите Македонија, ова се 13 работи кои мора да ги знаете

„Титовиот рај“ конечно се отвора за јавноста, туристите ќе можат да се возат и со легендарниот кадилак (ВИДЕО)

Триесет и осум години по смртта на Јосип Броз Тито, хрватското островче Ванга, каде што беше резиденцијата на поранешниот југословенски претседател, наскоро треба да биде отворено за туристи. Сè е подготвено за првите посетители да дојдат на Ванга, островот во склоп на Бриони, кое со години е затворено за јавноста, а во подготовка се две… Read More „Титовиот рај“ конечно се отвора за јавноста, туристите ќе можат да се возат и со легендарниот кадилак (ВИДЕО)

Не фрлајте тоалет во Грција, пазете како климате во Бугарија

Туристите често се изненадени од некои локални обичаи во земјите кои ги посетуваат. Страницата Fly To Dubai објави обичаи од целиот свет кои ќе ве шокираат, а се со цел да ги упатат туристите како да се однесуваат. Ако патувате во Грција треба да имате на ум дека многу тоалети имаат лоши канализациски цевки и… Read More Не фрлајте тоалет во Грција, пазете како климате во Бугарија