Султан Сулејман имал 3 желби на смртната постела – сите занемеле кога ги чуле

Сулејман Величенствениот познат и како Кануни (Законодавецот) бил образован владетел. Тој зборувал 4 јазици: арапски, персиски, српски и чагатајски (стар облик на турскиот јазик). На власт дошол кога имал 26 години, а неговото владеење траело 46 години. Пред смртта, султан Сулејман ги повикал поверениците и им ги издиктирал своите три последни желби: Првата желба му… Read More Султан Сулејман имал 3 желби на смртната постела – сите занемеле кога ги чуле

Татко изградил 4 км пат преку планина за да може неговата ќерка да оди на училиште

Кога станува збор за родителите и жртвите што тие ги прават за нивните деца да имаат подобра иднина на сите ни е позната. Но, оваа необична приказна за еден татко од Турција што направил за својата ќерка е прекрасна. Кога малата Гамзе Корут минатата година требала да тргне во градника, од нејзиното село немало пат… Read More Татко изградил 4 км пат преку планина за да може неговата ќерка да оди на училиште

Турски научник открил зошто луѓето заболуваат од рак – веднаш го нападнале и пробале да ја сокријат вистината

Тој минатата година ги соопштил резултатите од научната студија која ја спроведувал од 2011-та до 2015-та година за турското Министерство за здравство. Турскиот научник Булент Сик осуден е на 15 месеци затвор затоа што ја открил врската помеѓу токсичното загадување на западот од Турција и опасноста од заболување на рак и како што навел судот,… Read More Турски научник открил зошто луѓето заболуваат од рак – веднаш го нападнале и пробале да ја сокријат вистината

Турски затвореник го оставил братот близнак во затвор и побегнал

19- годишен осуденик од Турција успеал да побегне од затвор на тој начин што си го замениле местото со својот брат близнак кој што му дошол на посета. Мурат А служел казна поради убиcвo во затворот „Е Типи Капаси“ на југот на Турција. Минатата недела во по посета дошол неговиот брат близнак Хусеин. Затворските чувари дозволиле тие… Read More Турски затвореник го оставил братот близнак во затвор и побегнал

Свадбари ли се или хулигани? Се скарале за музиката, летале столици…

Ретко виден хаос, барем што се однесува до свадби, се случил во турскиот град Адана. Почнал поради „спор околу музиката“, а ескалирал со гаѓање со столици помеѓу гостите од страна на невестата и гостите од страна на младоженецот. Имено, недоразбирањето настанало бидејќи двете семејства доаѓаат од различни региони на Турција, а роднините и од едната… Read More Свадбари ли се или хулигани? Се скарале за музиката, летале столици…

Белгиска манекенка ги покажала интимните делови во една од најпознатите џамии во светот (фото)

Белгиската манекенка која минатата година била притворена од полицијата во Египет бидејќи позирала гола пред древните храмови нешто слично направила и во Турција. Овој пат во Аја Софија ја подигнала бурката и го покажала меѓуножјето, а фотографиите од полуголата жена предизвика згрозување во јавноста. Дваесет и шестгодишната Мариса Папен, која себеси се опишува како слободен… Read More Белгиска манекенка ги покажала интимните делови во една од најпознатите џамии во светот (фото)

Саудискиот крал и принцот му изразија сочувство на синот на Кашоги

Саудискиот крал Салман и принцот Мохамед бин Салман, го повикаа синот на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, Салах, и му изразија сочувство, објави саудиска новинска агенција. Откако негираше вмешаност во исчезнувањето на Кашоги, кому му се губи трагата на 2 октомври откако влегол во саудискиот Конзулат во Истанбул, Саудиска Арабија во саботата објави дека тој… Read More Саудискиот крал и принцот му изразија сочувство на синот на Кашоги

Ученик осуден на затворска казна оти бакнал 13-годишно девојче

Суд во Анталија, Турција, осуди 16-годишен ученик на 4,5 години затвор бидејќи бакнал 13-годишно девојче во училиштето, пишува „Хуриет дејли њуз”. Засегнатиот 16-годишник и неговата три години помлада „партнерка“ се прегрнувале и бакнувале на територијата на училиштето, а случајот стигнал до судот, откако соученик на девојчето ги снимил и го споделил видеото со пријатели. Момчето… Read More Ученик осуден на затворска казна оти бакнал 13-годишно девојче

Државата со закон ќе ја забрани прељубата

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги повикал Турците да размислат за прогласувањето брачно неверство како незаконско и нагласил дека одложувањето на истата одлука 2004 година била грешка. „Мислам дека сега е вистинско време повторно да расправаме по прашањето за прељуба со оглед на тоа што нашето општество сега има поинаков став“, рекол Ердоган по говорот… Read More Државата со закон ќе ја забрани прељубата

Исчезна мост вo Турциjа

Мост во северна Турција, стар 300 години, исчезна без трага, а сомнежите на локалните власти говорат дека е украден постепено и тивко, „камен по камен“, објави „Хуриет дејли њуз”. Жители на селото Арсланџа во округот Ѓумушхане, забележале дека мостот, којшто тие и онака ретко го користат, го нема. Прво, тие мислеле дека тој бил уништен… Read More Исчезна мост вo Турциjа