Свадбари ли се или хулигани? Се скарале за музиката, летале столици…

Ретко виден хаос, барем што се однесува до свадби, се случил во турскиот град Адана. Почнал поради „спор околу музиката“, а ескалирал со гаѓање со столици помеѓу гостите од страна на невестата и гостите од страна на младоженецот. Имено, недоразбирањето настанало бидејќи двете семејства доаѓаат од различни региони на Турција, а роднините и од едната… Read More Свадбари ли се или хулигани? Се скарале за музиката, летале столици…

Белгиска манекенка ги покажала интимните делови во една од најпознатите џамии во светот (фото)

Белгиската манекенка која минатата година била притворена од полицијата во Египет бидејќи позирала гола пред древните храмови нешто слично направила и во Турција. Овој пат во Аја Софија ја подигнала бурката и го покажала меѓуножјето, а фотографиите од полуголата жена предизвика згрозување во јавноста. Дваесет и шестгодишната Мариса Папен, која себеси се опишува како слободен… Read More Белгиска манекенка ги покажала интимните делови во една од најпознатите џамии во светот (фото)

Саудискиот крал и принцот му изразија сочувство на синот на Кашоги

Саудискиот крал Салман и принцот Мохамед бин Салман, го повикаа синот на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, Салах, и му изразија сочувство, објави саудиска новинска агенција. Откако негираше вмешаност во исчезнувањето на Кашоги, кому му се губи трагата на 2 октомври откако влегол во саудискиот Конзулат во Истанбул, Саудиска Арабија во саботата објави дека тој… Read More Саудискиот крал и принцот му изразија сочувство на синот на Кашоги

Ученик осуден на затворска казна оти бакнал 13-годишно девојче

Суд во Анталија, Турција, осуди 16-годишен ученик на 4,5 години затвор бидејќи бакнал 13-годишно девојче во училиштето, пишува „Хуриет дејли њуз”. Засегнатиот 16-годишник и неговата три години помлада „партнерка“ се прегрнувале и бакнувале на територијата на училиштето, а случајот стигнал до судот, откако соученик на девојчето ги снимил и го споделил видеото со пријатели. Момчето… Read More Ученик осуден на затворска казна оти бакнал 13-годишно девојче

Државата со закон ќе ја забрани прељубата

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги повикал Турците да размислат за прогласувањето брачно неверство како незаконско и нагласил дека одложувањето на истата одлука 2004 година била грешка. „Мислам дека сега е вистинско време повторно да расправаме по прашањето за прељуба со оглед на тоа што нашето општество сега има поинаков став“, рекол Ердоган по говорот… Read More Државата со закон ќе ја забрани прељубата

Исчезна мост вo Турциjа

Мост во северна Турција, стар 300 години, исчезна без трага, а сомнежите на локалните власти говорат дека е украден постепено и тивко, „камен по камен“, објави „Хуриет дејли њуз”. Жители на селото Арсланџа во округот Ѓумушхане, забележале дека мостот, којшто тие и онака ретко го користат, го нема. Прво, тие мислеле дека тој бил уништен… Read More Исчезна мост вo Турциjа

“Хобит куќи” – новата туристичка атракција во Турција!

На подрачјето на градот Сивас, на северниот дел на Турција, изградени се куќи според примерот од филмот “Господар на прстените”, кои предизвикуваат голема заинтересираност како кај домашните така и кај странските туристи. Токму како што може да се забележи и во филмот овие куќи се дизајнирани за живот под земјата и тревата. Општината Сивас се… Read More “Хобит куќи” – новата туристичка атракција во Турција!

ADVED 2018 4th International Conference On Advances In Education And Social Sciences

ADVED 2018-4th INTERNATIONAL CONFERENCE ON ADVANCES IN EDUCATION AND SOCIAL SCIENCES will be held in Istanbul (Turkey), on the 15th, 16th and 17th of October 2018 is an interdisciplinary international conference that invites academics, independent scholars and researchers from around the world to meet and exchange the latest ideas and discuss issues concerning all fields of Education, Social Sciences and Humanities. ADVED 2018 provides… Read More ADVED 2018 4th International Conference On Advances In Education And Social Sciences

Ја возел 13 годишната ќерка врзана за задниот дел од комбето (видео)

Шокантно видео беше објавено вчера на интернет во Турција, кое било прегледано стотици илјади пати и станало најгледаното видео за толку кусо време. Имено, еден турски брачен пар останале вчудовидени кога ги престигнало едно комбе, а на задниот дел виделе девојче врзано како багаж. Откако снимката била објавена на интернет и се покренала неверојатна бура… Read More Ја возел 13 годишната ќерка врзана за задниот дел од комбето (видео)

Се продава турскиот град Баргилија основан од македонскиот крал Филип Петти

Турција го нуди на продажба античкиот град Баргилија, кој се наоѓа на турскиот брег на Егејското Море, за сума од 6,6 милиони евра, објави лондонски „Телеграф“. Градот го основал античкиот македонски крал Филип Петти во 200 година пред новата ера, кога пристигнал на тоа подрачје враќајќи се од Критската војна. Во одлуката на Анкара за… Read More Се продава турскиот град Баргилија основан од македонскиот крал Филип Петти