“Хобит куќи” – новата туристичка атракција во Турција!

На подрачјето на градот Сивас, на северниот дел на Турција, изградени се куќи според примерот од филмот “Господар на прстените”, кои предизвикуваат голема заинтересираност како кај домашните така и кај странските туристи. Токму како што може да се забележи и во филмот овие куќи се дизајнирани за живот под земјата и тревата. Општината Сивас се… Read More “Хобит куќи” – новата туристичка атракција во Турција!

ADVED 2018 4th International Conference On Advances In Education And Social Sciences

ADVED 2018-4th INTERNATIONAL CONFERENCE ON ADVANCES IN EDUCATION AND SOCIAL SCIENCES will be held in Istanbul (Turkey), on the 15th, 16th and 17th of October 2018 is an interdisciplinary international conference that invites academics, independent scholars and researchers from around the world to meet and exchange the latest ideas and discuss issues concerning all fields of Education, Social Sciences and Humanities. ADVED 2018 provides… Read More ADVED 2018 4th International Conference On Advances In Education And Social Sciences

Ја возел 13 годишната ќерка врзана за задниот дел од комбето (видео)

Шокантно видео беше објавено вчера на интернет во Турција, кое било прегледано стотици илјади пати и станало најгледаното видео за толку кусо време. Имено, еден турски брачен пар останале вчудовидени кога ги престигнало едно комбе, а на задниот дел виделе девојче врзано како багаж. Откако снимката била објавена на интернет и се покренала неверојатна бура… Read More Ја возел 13 годишната ќерка врзана за задниот дел од комбето (видео)

Се продава турскиот град Баргилија основан од македонскиот крал Филип Петти

Турција го нуди на продажба античкиот град Баргилија, кој се наоѓа на турскиот брег на Егејското Море, за сума од 6,6 милиони евра, објави лондонски „Телеграф“. Градот го основал античкиот македонски крал Филип Петти во 200 година пред новата ера, кога пристигнал на тоа подрачје враќајќи се од Критската војна. Во одлуката на Анкара за… Read More Се продава турскиот град Баргилија основан од македонскиот крал Филип Петти

Ердоган го возвраќа ударот на Трамп: Турција ги бојкотира сите производи од САД!

Односите меѓу Анкара и Вашингтон значително се влошија во последно време, а турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денес одговори на тоа што САД ја срушија турската лира со соопштение дека Турција ќе ги бојкотира електронските уреди произведени во Америка. „Важно е да се задржи цврстиот политички став во екот на дипломатскиот судир со САД и… Read More Ердоган го возвраќа ударот на Трамп: Турција ги бојкотира сите производи од САД!

Турција ги гасне социјалните мрежи поради драматичниот пад на лирата

Турција почна со преземање на ,,неопходните правни мерки “ со затворање на социјалните мрежи, каде се шират информации за падот на лирата во однос на доларот. Информациите за падот на лирата, создаваат негативна перцепција за турската економија, соопшти Министерството за внатрешни работи на Турција. Министерството не објаснува зошто правните мерки за заштита се однесуваат само… Read More Турција ги гасне социјалните мрежи поради драматичниот пад на лирата

International Conference on Artificial Intelligence and Data Processing’18

International Conference on Artificial Intelligence and Data Processing (IDAP 2018) will be held during September 28-29-30 2018, in Inonu University Turgut Ozal Congress and Culture Center. The conference will be held in the city of Malatya, which promises visitors joyful hours with historical texture, green nature and rich commercial activities. Inonu University is the one of… Read More International Conference on Artificial Intelligence and Data Processing’18

Хаос во Кушадаси: Тепачка меѓу Срби и Турци, летале молотови коктели

Синоќешната кавга меѓу турски и српски туристи во познатото летувалиште во Кушадаси завршила со молотови коктели врз автобусот на српските туристи, објави турски Хуриет. Еден турски државјанин, кој бил на одмор во Кушадаси, влегол во кавга со група српски туристи кои престојувале во истиот хотел на 29 јули. Наскоро сè прераснало во тепачка, а весникот… Read More Хаос во Кушадаси: Тепачка меѓу Срби и Турци, летале молотови коктели