Време е за зимница: Подготовка на кисели краставички

Времето за подготовка на зимница е во полн ек, а ние ви пренесуваме рецепт за кисели краставички. Потребни ви се корнишон краставички (што поситни, тоа подобро). Добро измијте ги и наредете ги во стаклени тегли. Ставете што повеќе во секоја тегла, за потоа да не „пливаат“ во киселина. Во теглите со краставички можете да додадете… Read More Време е за зимница: Подготовка на кисели краставички

Стар рецепт за туршија: Останува свежа до крајот на зимата и без конзерванси!

Туршијата е природен пробиотик и моќен лек. Ако во текот на зимата за време на секој ручек јадете зеленчук од туршија ќе ја обновите цревната микрофлора, ќе го забрзате метаболизмот, ќе го подобрите имунитетот, ќе ја спречите појавата на карцином, ќе го регулирате крвниот притисок, ќе го снижите нивото на холестерол, ќе го подобрите расположението… Read More Стар рецепт за туршија: Останува свежа до крајот на зимата и без конзерванси!