Факти за филмот „Џокер“ што го прават уште поинтересен

Изминатава недела, интернетот е преокупиран со новиот филм „Џокер“ чија премиера беше во кината низ светот. Некои сметаат дека ова е филмот на деценијата, некои сметаат дека е толку нечувствителен што треба да се забрани. Некои пак, го прифатија духот на ликот на Џокер и уживаа во хаосот и борбата околу филмот. Бeз оглед на… Read More Факти за филмот „Џокер“ што го прават уште поинтересен

Теорија на заговор или факти? 5 (не)веројатни работи околу првата прошетка по Месечината

На 16 јули, 1969 година, Аполо 11 бил лансиран од Кејп Кенеди, Флорида, во САД. По пет дена, Нил Армстронг станал првиот човек што стапнал на површината на Месечината. Дали ова навистина се случило или не? Ова се 5 (не)веројатни работи за слетувањето на Месечината што сè уште предизвикуваат чудење: 1. Не постои добра фотографија… Read More Теорија на заговор или факти? 5 (не)веројатни работи околу првата прошетка по Месечината

Занимливости кои можеби не сте ги знаеле за најголемата земја на светот

Фактот дека Русите се посебен народ го знаеме одамна, а сепак не прекинуваме да им се восхитуваме на величината и разновидноста на земјата во која живеат. Иако се чини дека нема работи што не ги знаеме за Русија, сепак треба да повториме некои интересни факти за оваа величествена земја. – Русија е единствената држава на… Read More Занимливости кои можеби не сте ги знаеле за најголемата земја на светот

16 работи кои се забранети во Северна Кореја

Светот е сè повеќе заинтересиран за Северна Кореја. Нејзиниот лидер и влада постојано се обидуваат да ја заштитат нацијата од надворешни влијанија, на пример, контролирајќи какви им се фризурите или облеката на граѓаните. Сето ова нè тера да сакаме да дознаеме повеќе за луѓето од Северна Кореја и нивниот животен стил. 16. Западњачка мода и… Read More 16 работи кои се забранети во Северна Кореја