Facebook започна со тестирање за сокривање на бројот на лајкови

Facebook со тестирањето за сокривање лајкови започнува денес, прво на подрачјето на Австралија, а бројот на лајкови за време на тестирањето ќе биде скриен, и ќе се прикажува само дека одредена содржина ја лајкувал „одреден пријател или некои други“. Тестирањето би требало да утврди дали новиот пристап на броење лајкови влијае на целокупната состојба на… Read More Facebook започна со тестирање за сокривање на бројот на лајкови

Facebook знае и кога имате секс, внимавајте со апликациите

Privacy International неодамна спроведе истражување во кое ги опфати апликациите за следење на менструалниот циклус, а резултатите вознемирија многу корисници. Откриено е дека некои од апликациите поврзани со Facebook ги споделуваат и интимните податоци на корисниците, вклучувајќи ги нивните сексуални навики. На тој начин, Facebook располага со информации за тоа каква контрацепција користите, кога овулирате,… Read More Facebook знае и кога имате секс, внимавајте со апликациите

Најголемите грешки кои родителите ги прават на Фејсбук

Сликите објавени на социјалната мрежа можат да заврши било каде и да останат трајно забележани некаде на интернет. Социјалните мрежи се идеално место за споделување на семејни фотографии и за да се поврзете со пријателите. Меѓутоа, ако не ги употребувате внимателно, можете да направите голема грешка, особено ако имате дете. Тогаш морате да бидете особено… Read More Најголемите грешки кои родителите ги прават на Фејсбук

На Зукенберг му се ближи крајот…

Четворица големи инвеститори во Фејсбук ги ставија своите потписи на заедничкиот акционерски предлог за менување на Марк Закерберг од водечката позиција на компанијата заради „лошо справување“ со скандалите. Тие се надоврзаа на постоечкото барање Фејсбук да назначи независен претседател. Доколку барањето биде прифатено од инвеститорите, вклучително и менаџментот на Фејсбук, Закерберг ќе ја изгуби својата… Read More На Зукенберг му се ближи крајот…

„Фејсбук“ воведува опција за бришење пораки

Компанијата „Фејсбук“ почна со тестирање на опцијата unsend за апликацијата Месинџер, која ќе им овозможува на корисниците да ги бришат испратените пораки и тие целосно да бидат отстранети од чатот. Претходно оваа година „Фејсбук“ тајно ги избриша старите пораки кои преку Месинџер ги испратил основачот Марк Закерберг, а тоа беше многу чудно затоа што другите… Read More „Фејсбук“ воведува опција за бришење пораки

Вознмирувачко:Ја убил сопругата и сликата од нејзиното мртво тело ја објавил на Фејсбук

Суд во американскиот град Мајами го прогласи Американецот Дерек Медина за виновен поради убиство на неговата сопруга. За да биде случајот по бизарен, откако ја убил сопруга, Медина го сликал од нејзиното мртво тело и сликата ја објавил на Фејсбук. Во текот на судскиот процес, Медина призна дека со својот мобилен телефон ја сликал убиената сопруга и… Read More Вознмирувачко:Ја убил сопругата и сликата од нејзиното мртво тело ја објавил на Фејсбук

Индонежани на Фејсбук пишуваа за земјотресот, а социјалната мрежа им испраќа конфети и балони

Социјалната мрежа Фејсбук изрази жалење поради тоа што на корисниците при објавувањето статуси и коментари во врска со катастрофалниот земјотрес во Индонезија им се појавувала анимација со балони и конфети. Многу корисници на Фејсбук во Индонезија во статусите и коментарите го употребувале зборот „селамат“, што на локален јазик, во зависност од конекстот значи „неповреден“ или… Read More Индонежани на Фејсбук пишуваа за земјотресот, а социјалната мрежа им испраќа конфети и балони

Дознајте колку време поминуваме на социјалните медиумите (одговорот нема да ви се допадне!)

Сите знаат дека денешните Македонци се претерано залепени за своите смартфони, лаптопи и ТВ екрани, но една нова студија ни покажува колку сериозна е зависноста од технологијата која делува како да бега од контрола. Според оваа студија, возрасните минуваат просечно околу 11 часа дневно консумирајте медиуми во одредена форма, од слушање радио, сурфање на Интернет,… Read More Дознајте колку време поминуваме на социјалните медиумите (одговорот нема да ви се допадне!)

Скијач кој исчезнал во 1954 година идентификуван со помош на Фејсбук

Француски скијач кој исчезнал во Италија пред повеќе од 60 години и чиишто остатоци беа најдени во 2005 година, конечно е идентификуван откако приказната за него беше објавена на Фејсбук, соопшти италијанската полиција. Телото и ски опремата се најдени во италијанскиот регион Аости, на Алпите, на 3.000 метри надморска височина. Но, истражителите не можеле да… Read More Скијач кој исчезнал во 1954 година идентификуван со помош на Фејсбук