На дното на Балтичкото море најдени 900 шишиња француски коњак наменети за рускиот цар

Група нуркачи на дното на Балтичкото море пронашле 900 шишиња француски коњак , наменет за последниот руски цар Николај , што биле дел од товарот на шведски брод , потопен од германска подморница во 1917. Интригантната приказна започнува во мај 1917 година кога шведскиот брод „Кирос“ пловел кон санкт Петерсбург, носејќи 50 гајби француски коњак… Read More На дното на Балтичкото море најдени 900 шишиња француски коњак наменети за рускиот цар

Ремек дело што висело во кујна 70 години продадено на аукција за 24 милиони евра

Ремек-дело од 13-тиот век пронајдено во кујната на една постара Французинка денес беше продадено на аукција за 24 милиони евра. Сликата беше откриена од аукционер во јуни, додека бил во посета на една постара жена во Компигне, северна Франција и ја советувал да ја однесе на проценка кај експерт. Излезе дека станува збор за делото „Ругање на… Read More Ремек дело што висело во кујна 70 години продадено на аукција за 24 милиони евра

Пофалбата на Макрон за нацистичкиот соработник маршал Петен ги шокира француските Евреи

Француските Евреи во ужас реагираа на веста дека претседателот Емануел Макрон ќе му оддаде почит на маршалот Филип Петен, посрамен нацистички соработник кој ја одобри депортацијата на десетици илјади Евреи во логорите на смртта, пренесува „Брејтбарт“. Името на маршал Петен се појавува заедно со уште седум други воени началници на кои ќе им биде оддадена… Read More Пофалбата на Макрон за нацистичкиот соработник маршал Петен ги шокира француските Евреи

,,Запиши ме или пукам” – тинејџер и се закани со пиштол на професорка (ВИДЕО)

Видеото во кое тинејџер со пиштол и се заканува на професорка ја потресе целата франџуска јавност, реагираше и претседателот Макрон. Француски тинејџер (15) е обвинет за насиле напад со предумисла откако во средното училиште во париското предградие Кретеј донел лажен пиштол и и го вперил на професорката. Еден од неговите соученици го сними инцидентот и… Read More ,,Запиши ме или пукам” – тинејџер и се закани со пиштол на професорка (ВИДЕО)

Завршил во затвор поради непристоен коментар кон девојка

Во Франција почна да се применува новиот закон со кој ригорозно се казнуваат сите кои упатуваат навредливи коментари кон жените. Маж кој удрил жена по задникот во автобус во близина на Париз , доби три месеци казна затвор и за прв пат и парична казна, поради непристојни коментари на сметка на нејзиниот изглед. Мажот влегол… Read More Завршил во затвор поради непристоен коментар кон девојка