Трансплантацијата на матични клетки важна за лекување на ХИВ

Кај британски пациент заразен со ХИВ, по трансплантација на матични клетки, вирусот најверојатно исчезнал односно повеќе не е детектиран и човекот прекинал да зема лекови, објави медицинското списание „Нејчр“. Кај човекот познат како „Лондонски пациент“, ХИВ вирусот бил дијагностициран 2003 година. Девет години подоцна е откриено дека боледува од Хоџкинов лимфом. Матичните клетки за лекувањето ги добил… Read More Трансплантацијата на матични клетки важна за лекување на ХИВ

Пијана жена заразена со ХИВ вирусот гризнала карабинери!!

Пијана жена на возраст од 50 години во раните утрински часови ги вознемирувала гостите во една дискотека во местото Киезина во близина на Пистоја во италијанскиот регион Тоскана. Жената потоа го изгризела по рацете карабинерот кој дошол да ја упаси. Агенцијата Анса пренесува дека повредениот италијански полицаец карабинер сега ќе мора да замине на детални… Read More Пијана жена заразена со ХИВ вирусот гризнала карабинери!!

Научниците оптимистични: Вакцината против ХИВ дава резултати

Научниците од Харвард и МИТ се полни со оптимизам поради вакцината која ја нарекле “Имбокодо”, што во превод значи “карпа”. Оваа вакцина ја примиле 393 здрави доброволци на возраст од 18 до 50 години со цел да се утврди како таа делува врз организмот. Научниците воочиле дека вакцината го зајакнала нивниот имунолошки систем. “Имбокодо” е… Read More Научниците оптимистични: Вакцината против ХИВ дава резултати