Неверојатната приказна зад фотографијата на Хитлер и девојче од еврејско потекло

Фотографија на која Адолф Хитлер е фотографиран со девојче од еврејско потекло е продадена на аукција во САД, за 11.000 долари. Фотографијата е лично потпишана од Хитлер и е направена во 1933 година од Хајнрих Хофман. Човекот одговорен за смртта на 6 милиони Евреи е фотографиран со русокосо девојче со еврејско потекло. Иако на прв… Read More Неверојатната приказна зад фотографијата на Хитлер и девојче од еврејско потекло

Хитлер посетил еден југословенски град – еве како го пречекале

Германскиот диктатор Хитлер го посетил градот Марибор во Словенија, иако никогаш не е разјаснето зошто го избрал токму овој град. Марибор кој е втор по големина град во Словенија, станал единствено место во Југославија кое Хитлер го посетил. Погледнете како изгледало сето тоа: (468) 00

Си го облекол синот како Хитлер – луѓе му се закануваат

Татко од Кентаки бил принуден да се извини откако го облекол својот син како Адолф Хитлер, додека тој носеше костим на нацистички војник сликан на семејна фотографија на денот на Ноќта на вештерките (Halloween). Бран Голдбах изјави дека жали што го облекол својот петгодишен син како диктатор, додека тој бил облечен во униформа на Вафен-СС.… Read More Си го облекол синот како Хитлер – луѓе му се закануваат

Вила во која престојувал Хитлер денес е туристичка атракција за ултрадесничарите

На баварските Алпи има една куќа за одмор изградена во 1916 година. Младиот Адолф Хитлер на почетокот од 20-тите години на минатиот век минувал доста време на тоа место, но не му се допаднала промената на сопствениците. Затоа книгата „Мојата борба“ не ја завршил на тоа место, каде што почнал со пишување, но сиот приход… Read More Вила во која престојувал Хитлер денес е туристичка атракција за ултрадесничарите

Хитлер и Ленин во трка за градоначалничката функција во Јунгар

На локалните избори во перуанскиот град Јунгар, Хитлер се надева дека ќе се врати на власт, а Ленин се обидува да го спречи. Низ целиот град има натписи „Хитлер се враќа“ и „Хитлер е со народот“. Тие се однесува на поранешниот градоначалник Хитлер Алба Санчес, кој беше градоначалник на Јунгар од 2011 до 2014 година.… Read More Хитлер и Ленин во трка за градоначалничката функција во Јунгар

Позирале во нацистички униформи и се пријавиле за „Мис Хитлер“

На руската социјална мрежа ВКонтакте (руска верзија на Фејсбук), неодамна било организирано онлајн натпреварување за избор „Мис Хитлер“, а меѓу финалистките се наоѓале девојки од Германија, Русија, Италија и САД. Администраторите на страницата, која го организирала натпреварувањето, повикале други неонацисти да се вклучат во гласањето и на тој начин да се избере победничката, која требало… Read More Позирале во нацистички униформи и се пријавиле за „Мис Хитлер“

Подморницата со која Хитлер „побегнал” во Јужна Америка, пронајдена во близина на Данска

Исчезнатата германска подморница за која се вели дека ги пренесла поразените нацистички лидери во Јужна Америка по Втората светска војна е откриена по 73 години. U-3523, една од подморниците на Хитлер тип XXI, била откриена на брегот на Данска од страна на истражувачите од „Музеј на поморски војни” во Јутланд, кои работеле на проект за… Read More Подморницата со која Хитлер „побегнал” во Јужна Америка, пронајдена во близина на Данска

Одморалиштето на Хитлер е нова туристичка атракција: Фирерот на брегот на Балтикот изградил работничко летувалиште, па избила војна, а денес…

Германски инвеститори го претвориле запуштеното нацистичко одморалиште Прора на брегот на Балтичкото море во туристички центар по повеќегодишната обнова. Локалните власти официјално и доделиле статус на одморалиште на оваа локација, што значи дека во иднина ќе можат да наплаќаат туристичка такса од 2,85 евра дневно по лице. “Тоа е сертификат за одредено ниво на туризам… Read More Одморалиштето на Хитлер е нова туристичка атракција: Фирерот на брегот на Балтикот изградил работничко летувалиште, па избила војна, а денес…