Зачините го прават јадењето повкусно но дали знаете: Кои зачини одговараат со кое јадење

Готвењето не може да се замисли без зачини. Исто така, се покажа дека имаат ефект врз подобрување на имунитетот – така што со додавање на истите на нашите оброци, му помагаме на нашиот имунолошки систем да се бори против бактериите. Имено, зачините се изненадувачки богати со антиоксиданти, а во тој поглед се споредливи со овошјето… Read More Зачините го прават јадењето повкусно но дали знаете: Кои зачини одговараат со кое јадење

Лоши вести за оние кои јадат навечер, особено за жените

Најновото американско истражување покажа дека доцните оброци можат да влијаат на кардиометаболичкото здравје на жената и дека јадењето повеќе калории по 18 часот е поврзано со послабото здравје на кардиоваскуларниот систем. Студијата сугерира дека конзумирањето оброци порано во текот на денот може да придонесе за слабеење, за разлика од јадењето подоцна во текот на денот… Read More Лоши вести за оние кои јадат навечер, особено за жените

Не ги фрлајте – намирници што немаат рок на траење

Иако на амбалажата на одредени намирници има јасно наведен рок на траење, не значи дека сите треба да се најдат во ѓубре по тој датум. Многу видови храна и пијалоци всушност немаат рок на траење и безбедни се за консумирање, ако биле чувани во соодветни услови до моментот на користењето. Една од овие намирници кои… Read More Не ги фрлајте – намирници што немаат рок на траење

5 работи кои не треба никогаш, ама никогаш да ги јадете во ресторан

Колку долго тоа шише кечап стоело на масата? Колку е свеж лебот во таа корпа? Од драстично прескапи до “дрисла“ нечисти, има некои артикли од менијата низ рестораните што никогаш не треба да ги нарачувате, без разлика колку го сакате местото. Да почнеме: 1. Гарнирот на пијалоците Избегнувајте ги парчињата лимон и лајм и други… Read More 5 работи кои не треба никогаш, ама никогаш да ги јадете во ресторан

Лоша храна која не треба да ја имате во вашиот дом

Замислете да имате шанса да ѕирнете во кујните на најдобрите нутриционисти и диететичари на светот – луѓе кои точно знаат што да јадат за фит тело, коцкест стомак и подолг живот. Веројатно нема да се изненадите од тоа што ќе го видите – многу свежо овошје и зеленчук, интегрални житарки, риби, малку маслиново масло… Но,… Read More Лоша храна која не треба да ја имате во вашиот дом

Помфрит со сос од пилешко и растопен кашкавал

Ретко кој не обожава пржени компирчиња, но замислете кога тие би биле збогатени со вкусен сос? За деновите кога ви се јаде нешто превкусно, или кога ќе одлучите да ви биде „cheat day“, овој ручек е идеален. Треба само да го испржите помфритот и да го направите сосот кој нема да ви одземе многу време,… Read More Помфрит со сос од пилешко и растопен кашкавал

Зеленчуци кои стануваат поздрави за вас кога термички ќе ги обработите

Сите сме свесни дека зеленчукот е добар за нас – но дали знаевте дека неговата хранлива вредност зависи од тоа како го подготвуваме? Исхраната со сурова храна дефинитивно крена многу врева во последниве години кај нас и во светот, а сето тоа се должи на фактот дека некои витамини и фитонутриенти кои природно ги има… Read More Зеленчуци кои стануваат поздрави за вас кога термички ќе ги обработите

12 видови на храна која не треба да ја чувате во фрижидер

Сите знаеме дека месата и повеќето млечни производи местото им е во фрижидерот. Но, постојат неколку прехранбени продукти кои најверојатно ги чувате погрешно. Лубеница Иако по сечење, лубениците треба да се чува во фрижидерот, претходно е сосема во ред да стои некаде надвор од него. Дури и постојат некои докази дека лубениците задржуваат повеќе антиоксиданси… Read More 12 видови на храна која не треба да ја чувате во фрижидер

Јогурт и куркума, здрава и одлична комбинација за слабеење

Истражувањата покажале дека куркумата помага за согорување на мастите од црниот дроб што е важно за слабеење, а јогуртот создава чувство на ситост и го поттикнува варењето. Комбинацијата на куркума и јогурт заради своите нутритивни вредности во Ајурведската медицина се дава и во случаи на анемија. Знаеме веќе дека куркумата е богат извор на железо,… Read More Јогурт и куркума, здрава и одлична комбинација за слабеење

Северна Кореја моли за помош во храна како што ги преполовува дневните оброци за населението

Северна Кореја издаде меѓународен повик за помош во борбата против недостигот на храна по сушата и поплавите кои доведоа до слаба жетва, влошувајќи го влијанието на санкциите наметнати од ОН. Пјонгјанг им соопшти на Обединетите нации дека оваа година се соочува со недостаток од 1,4 милиони тони во производството на храна, вклучително и култури од… Read More Северна Кореја моли за помош во храна како што ги преполовува дневните оброци за населението