До сега невидено: Подводна винарија во Хрватска

Дали некогаш сте помислиле дека сакате толку многу вино што без размислување би се нурнете во морското дно за да стигнете до него? Ако негувате љубов за авантура, ќе бидете многу заинтересирани за овој напис. Хрватската винарија „Едиво“ ги прави своите вина навистина посебни и уникатни, благодарение на Јадранското Море и некои старомодни методи –… Read More До сега невидено: Подводна винарија во Хрватска

Хрватска протерува државјанин на БиХ поради величење на Тито, Мао и Че Гевара

Хрватската тајна служба (СОА) реши да протера државјанин на БиХ кој со години живее во Риека, каде што има работа и семејство. Причина за протерувањето е наводното величење на Тито, Мао Цетунг, Че Гевара и Фидел Кастро на социјалната мрежа Фејсбук. На државјанинот на БиХ му било наложено да ја напушти Хрватска во рок од… Read More Хрватска протерува државјанин на БиХ поради величење на Тито, Мао и Че Гевара

Ужас во Паг: Притворен таткото што си ги фрли децата од 6 метри височина

Јосиф Роџак, ноќен чувар во камп на Паг, е таткото што вчера изутрина ги фрли своите четири мали деца од првиот кат на семејниот дом на овој хрватски остров. Тој е уапсен, а неговите деца се хоспитализирани, две од нив се тешко повредени. Децата се на возраст од 3, 5, 7 и 8 години, а… Read More Ужас во Паг: Притворен таткото што си ги фрли децата од 6 метри височина

Одгледувале канабис на мински полиња

Славонско-пожешката полиција завршила криминална истрага против тројца Хрвати од Пакрац и Липик, кои се сомничат дека произведувале канабис на мински полиња. Според извештајот, тие одгледале повеќе од 200 стебла канабис на мински полиња и мински сомнителни области во Липик. Во автомобилите и нивните семејни домови бил пронајден канабис во фаза на сушење и мобилните телефони.… Read More Одгледувале канабис на мински полиња

Ги оговарала по селото и заработи парична казна

Хрватка од околината на Бјеловар е прогласена за виновна и е осудена на казнено дело за посрамотување на сопружниците Иван и Ѓурѓица кои имаат куќа во нејзиното соседство. Пресудата вели дека таа мора да плати 5.000 куни, сума која нема да ја плати ако во рок од една година не го повтори делото. Но, Хрватката… Read More Ги оговарала по селото и заработи парична казна

Попот развел млад брачен пар поради големината на неговиот полов орган

Брачен пар од Истра, Хрватска доби црквен развод на бракот. Причината е што младенците не можеле да го консумираат бракот, поради големиот полов орган на мажот, пренесува хрватски „24 сата“. -Живеевме како што доликува за вистински католици. Се зедовме од љубов и почитување. Невиноста ја чувавме до првата брачна ноќ. Но, наместо водење љубов, доживеавме… Read More Попот развел млад брачен пар поради големината на неговиот полов орган

Малолетници порачуваат дрога од Кина преку интернет

Малолетници од реонот на хрватскиот полуостров Истра откриле начин како да порачуваат дрога од Кина преку анонимни интернет порачки, обајви весникот „Глас Пуле“. Според весникот, ова им овозможува дури и на малолетни деца да дојдат до опасни дроги без улични продавачи, туку порачувајќи ја дрогата од Кина како што се порачуваат, на пример, обични маски… Read More Малолетници порачуваат дрога од Кина преку интернет

Хрватска од Црна Гора бара да и го врати Јадран

Школскиот брод “Јадран” и припаѓа на Хрватска која ќе стори се за да го врати во матичното пристаниште Сплит, изјави министерот за одбрана на Хрватска Дамир Крстичевиќ, реагирајќи на изјавите на црногорскиот колега дека бродот ќе остане во Црна Гора и ќе плови под нејзино знаме. Во Тиват во понеделникот беше одбележана 85-годишнината на највредниот… Read More Хрватска од Црна Гора бара да и го врати Јадран

Бебе се роди во хеликоптер за време на лет над Хрватска

Во хеликоптер од типот „Ми-8 МТВ“ на хрватското Воено воздухопловство за време на итен медицински лет од островот Раб, се роди женско бебе. Мајката го родила девојчето пред слетувањето на хелиодромот Делта во Ријека, а во моментот на породувањето присуствувал екипаж на Ескадрилата на транспортни хеликоптери на 91. Воздухопловна база, соопшти хрватското Министерство за одбрана.… Read More Бебе се роди во хеликоптер за време на лет над Хрватска

Leukemia And Lymphoma-Europe and the USA Linking Knowledge and Practice

This meeting is a joint effort of The University of Texas MD Anderson Cancer Center, Houston, Texas, USA; The School of Medicine, University of Zagreb, Zagreb, Croatia, organized by Jonathan Wood & Associates, an MDedge Company. The theme of the meeting, Europe and the US Linking Knowledge and Practice, reflects the collaboration to advance the… Read More Leukemia And Lymphoma-Europe and the USA Linking Knowledge and Practice