Супа од црвена леќа

Супата од црвена леќа е идеален начин да бидете сити без да ја покачите телесната тежина. Имено, една порција од оваа вкусна супа, богата со диететски влакна кои заситуваат, има само 200 калории. Состојки: – 2 големи лажици маслиново масло – 1 виолетов кромид – 4 чешниња лук, иситнети – 3 стебленца целер, ситно насечкан… Read More Супа од црвена леќа

Рецепт за вкусна црвена леќа

Се вели дека црвената леќа е многу похранлива и поздрава од обичната, но и да не е така, еве еден прекрасен рецепт по кој можете да ја припремите. Потребни состојки – 1 чаша црвена леќa – 1 главица кромид – 1 морков – 2 лажици масло за јадење – 1,2л вода – 1 супена лажица… Read More Рецепт за вкусна црвена леќа