Чоколаден колач со нескафе и ореви

Вкусен несекојдневен десерт кој ќе ги воодушеви и оние најпребирливите! Состојки: – 250 гр. шлаг пена – 1 чоколадо стопено на пареа со 2 лажици нескафе (нескафето прво растворете го со малку жешка вода, убаво да се стопи) – 200 гр. потпечени сечкани ореви (може да ги замените со кикири, или да ставите помалку ореви)… Read More Чоколаден колач со нескафе и ореви

Неодолива торта со чоколадо и афион

Секогаш е добро време да се приготви домашна торта, особено ако во рецептот е вклучено и чоколадото како една од состојките. Испробајте се колку сте вешти во кујната со овој рецепт… Состојки: Тесто: – 8 жолчки од јајце; – 8 белки; – 200 гр. шеќер; – 200 гр. путер; – 300 гр. афион (мак); –… Read More Неодолива торта со чоколадо и афион

Баунти колачи: Десерт готов за 10 минути

Баунти чоколадите се познати по вкусот во кој уживаат сите љубители на комбинацијата од кокос и чоколадо. За да не излегувате до продавница додека е жешко, истите може да си ги подготвите дома, за само 10 минути. Потребни состојки: – 200 ml млеко – 150 g кокос – 400 g шеќер – 400 g чоколадо… Read More Баунти колачи: Десерт готов за 10 минути

Нестле го загуби 11-годишниот судски спор околу обликот на Кит-Кет чоколадите

Европскиот суд на правдата ја отфрли жалбата на компанијата за производство на чоколади Нестле, кои 11 години водеа спор со тврдењето дека единствени имаат право на обликот на еден од нивните најпрепознатливи брендови. Станува збор за правна битка која Нестле долг период ја води околу Кит-Кет чоколадите и заштита на нивниот облик со „четири прсти“,… Read More Нестле го загуби 11-годишниот судски спор околу обликот на Кит-Кет чоколадите

Крофни од кои тече чоколадо

Churro крофни се познат шпански рецепт кој е навистина едноставен и лесен за подготовка. Овојпат тајната состојка е чоколадото кое се наоѓа во средината и кое ќе истече штом го гризнете првото залче. Ако сте љубители на благото, ова е рецепт кој дефинитивно треба да го испробате… Состојки – ¼ чаша путер, на коцки –… Read More Крофни од кои тече чоколадо

Чоколаден ролат со банана и бисквити

Вкусниот ролат збогатен со сочниот шмек на овошје е идеален за сите љубители на слатките, од најмлади до најстари. Се подготвува брзо, лесно и без печење. Потребни состојки: – 250g маргарин – 300g мелени бисквити – 150g шеќер во прав – 4 јаболка – 3 пасирани банани – 4 цели банани – 100g чоколадо за… Read More Чоколаден ролат со банана и бисквити