Нов изум на Швеѓаните – смислија како бесплатно да ја загреете цела куќа

Некои се греат на дрва, некои на плин, а некои на компјутери. Различни се начините на кои се грееме за време на студените месеци, но сепак, Шведска е дефинитивно пред времето. Познато е дека Швеѓаните се еколошки и технички напредна нација. Но, нивниот најнов технолошки проект ги изненади сите и е сигурно голем новитет во… Read More Нов изум на Швеѓаните – смислија како бесплатно да ја загреете цела куќа

Швеѓаните вградуваат микрочипови во рацете бидејќи сакаат да се ослободат од кредитните картички и клучеви

Многу Швеѓани се чипуваат од почетокот на 2018 година. Имено, во државата се прошири тренд со хируршко вградување на чип во подрачјето помеѓу палецот и показалецот. Функцијата на чипот е замене за пластични картички, клучеви и останати работи кои луѓето инаку ги носат со себе. Бројот на чипувани луѓе порасна на 4.000 и се очекува… Read More Швеѓаните вградуваат микрочипови во рацете бидејќи сакаат да се ослободат од кредитните картички и клучеви

Денес има 58 години: Ќе се изненадите кога ќе видите како изгледа денес Пипи Долгиот Чорап

Кога ја добила улогата на Пипи Долгиот Чорап, шведската актерка Ингр Нилсон имала само осум години. Денес има 58 и работи како секретарка. Филмовите и сериите од 1969 и 1970 година се снимени според книгата на Астрид Линдгрен,а подоцна настанал и анимиран филм „Пипи Долгиот Чорап“. Иако поминале многу години, Ингер Нилсон и денес многумина… Read More Денес има 58 години: Ќе се изненадите кога ќе видите како изгледа денес Пипи Долгиот Чорап

Шведската полиција уби момче со Даунов синдром што држел пиштол-играчка

Шведската полиција уби 20-годишно момче што било болно од Даунов синдром и една форма на аутизам, објавија светските медиуми. Полицијата пукала во Ерик Торел, мислејќи дека тој во рацете има вистински, а не пластичен пиштол, велејќи дека се однесувал „заканувачки“. Трагедијата се случи во предградието на Стокхолм Васастан, а полицискиот тим излегол на терен во четвртокот… Read More Шведската полиција уби момче со Даунов синдром што држел пиштол-играчка