Во Јадранот извлечена ајкула долга осум метри

Ајкула долга осум метри, а тешка речси два тона викендов биле извлечена во пристаништео во Саудрија, откако претходно се заплеткала во рибарска мрежа долга 140 метри, јавуваат хрватските медиуми. Во пристанишето настанала драма. Тројца рибари успеале некако да ја отплеткаат и извлечат огромното морско животно. Потоа ја пуштиле ајкулата во морето, со надеж дека ќе… Read More Во Јадранот извлечена ајкула долга осум метри

,,Повеќе пати се простив од животот”- проговори Словенецот кој издржа 25 часа во невреме на Јадранското Море

Само чудо го спаси словенечкиот сурфер Горан Јабланов , кој во понеделникот , на страшното невреме на Јадранот преживеа и од Умаг стигна во 40 километри оддалечениот Трст. Словенечкиот сурфер Горан Јабланов , кој беше пронајден жив , откако исчезна во невремето , раскажува за својата 25 часовна агонија. Тој е професор по физичка култура… Read More ,,Повеќе пати се простив од животот”- проговори Словенецот кој издржа 25 часа во невреме на Јадранското Море