Кинеската „молња“ побрза од јапонскиот „куршум“: Најбрзиот воз ќе вози со 600 километри на час

Кина го претстави прототипот на најбрзиот воз на светот, таканаречениот „маглев“. Ќе може да рзвива брзина до 600 километри на час, а првите патници ќе ги прими во 2021 година, пренесуваат светски медиуми. Прототипот на ултра-брзиот воз е долг 53 метри, а го развива кинеската државна железничка компанија ЦРРЦ. Кинескиот воз ќе биде побрз од… Read More Кинеската „молња“ побрза од јапонскиот „куршум“: Најбрзиот воз ќе вози со 600 километри на час

Јапонија мора да ја истури радиоактивната вода од Фукушима во Пацификот

Токио Електрик ќе мора да испушти радиоактивна вода од уништената нуклеарна централа Фукушима директно во Тихиот океан, изјави денес јапонскиот министер за животна средина. Откако нуклеарната централа беше оштетена од земјотрес и цунами во 2011 година, Токио Електрик, или „Тепко“, ја собира загадената вода од цевките за ладење што се користат за да не се… Read More Јапонија мора да ја истури радиоактивната вода од Фукушима во Пацификот

Станови на јапонски минималисти кои ќе ве натераат да сфатите колку непотребни работи чувате

Сега во станот на Фумио Сасаки има околу 200 предмети. Претходно неговиот дом бил натрупан со ѓубре и непотребни работи. Тој бил мрзлив, се жалел дека нема доволно пари и немал време за неговите хобија. Но сето ова се променило кога слушнал за минималистичкиот начин на живот. Воглавно, традиционалната јапонска култура е позната по едноставноста… Read More Станови на јапонски минималисти кои ќе ве натераат да сфатите колку непотребни работи чувате

Јапонска компанија со есктра денови за одмор за оние кои не се пушачи

Јапонската компанија им дава на своите вработени непушачи уште шест дена одмор годишно со цел да ги надоместат пушачите за паузите кои ги правелел додека биле на цигара. Маркетинг фирмата Piala Inc го претстави новиот систем за платено отсуство во септември, откако непушачите се пожалија дека работеле повеќе од нивните колеги кои пушеле. Овој предлог дошол од страна… Read More Јапонска компанија со есктра денови за одмор за оние кои не се пушачи

Јапонската Hayabusa 2 сонда успешно слета на астероид и зема примероци

Сондата требаше да испука специјални куршуми на површината на астероидот и да се обиде да земе примероци од правот и земјата Јапонско вселенско летало успешно слета на астероидот кој поминува на 300 милиони километри од Земјата, смело обидувајќи се да собира примероци на површината и да ги врати на Земјата за научниците да ги истражуваат.… Read More Јапонската Hayabusa 2 сонда успешно слета на астероид и зема примероци

Јапонскиот начин на живот со којшто ќе доживеете 100 години

Данците и општо сите Скандинавци, веќе со години се на врвот на листата на најсреќни народи на светот. Но, и Јапонците знаат како да водат среќен живот. Како што Данците до имаат hygge, така Јапонците го имаат ikigai, начин на живеење чијашто главна премиса е „Само доколку си активен ќе живееш 100 години“. Јапонците се познати како… Read More Јапонскиот начин на живот со којшто ќе доживеете 100 години

„Бродови духови“ со години пристигнуваат во Јапонија

Дрвени бродови, познати како „бродови духови“, за кои се верува дека доаѓаат од Северна Кореја, и годинава пристигнаа на брегот на Јапонија. Крајбрежната стража соопшти дека и годинава пристигнале 95 стари бродови во кои често наоѓаат човечки коски, токму затоа ги нарекуваат „бродови духови“, пренесува AP. Минатата година на јапонскиот брег допловиле 104 бродови во… Read More „Бродови духови“ со години пристигнуваат во Јапонија

Јапонската принцеза се откажа од титулата поради љубов

Јапонската принцеза Ајако се омажи за својот избраник на традиционална церемонија во светилиште во Токио, во присуство на најблиските пријатели и семејството. Околу илјада луѓе се собраа пред храмот за да им честитаат на младите. Ајако се откажа од круната поради љубовта на својот живот. 28-годишната принцеза се омажи за 32-годишниот Кеи Морија, кој работи… Read More Јапонската принцеза се откажа од титулата поради љубов

Апсолутно хипнотизирачки: Оваа јапонска изведба на синхронизирано одење ќе ве воодушеви

Кога размислувате за одење, тоа за вас претставува една нормална, секојдневна активност. Но, кога ќе ја погледнете оваа снимка на јапонски студенти, мислењето ќе ви се промени. Всушност, Јапонците дури и се натпреваруваат во одење уште од 1966 година. (52) 00

Хашима – островот на духовите е културно наследство

Иако изгледа како заостаната воена зона, Хашима е всушност напуштен остров. Го нарекуваат уште и „воен брод во распад“. Хашима е еден од 505 ненаселени острови во областа Нагасаки, и се нaoѓa 15 километри од самиот Нагасаки. Од 1887 до 1974 година, таму се ископувало јаглен за погоните на Мицубиши. Имало одреден број жители… Имало… Read More Хашима – островот на духовите е културно наследство