Полнети јајца- предјадење за чиста десетка

Од варените јајца може да се направат вкусни деликатеси, идеални за закуска во различни прилики. Секој залак од овие јајца ќе биде уживање за вас и вашето семејство. Ова предјадење одлично се вклопува на трпезата во сите прослави. Состојки: 150 гр меко сирење 8 јајца 50 гр пченица 80 гр кисели краставички 100 гр мајонез 200 гр… Read More Полнети јајца- предјадење за чиста десетка

Омлет со компири

Идеален рецепт за појадок или вечера. Вкусен и лесен за подготовка со достапни намирници. Состојки: ● 4 компири ● 8 јајца ● маслиново масло ● сол и бибер Подготовка: ● Излупете ги компирите, исечете ги на кругови, а потоа секој круг на четири дела. Пржете ги во врело масло додека да станат крцкави. ● Посолете… Read More Омлет со компири

Брз рецепт за познатиот шпански омлет

Шпанскиот омлет е познат низ светот како една од највкусните идеи за појадок широко прифатена од многу нации. Неговите варијации можете да ги сретнете во многу земји, но сепак оригиналниот рецепт е рецептот со кој ќе го добиете автентичниот вкус на Шпанија. Потребни состојки: – 3 јајца – 2 лажици млеко – малку путер –… Read More Брз рецепт за познатиот шпански омлет

Опасна диета од 70-тите повторно стана популарна

Оваа популарна диета што „ветува“ дека ќе симнете 2,5 килограми за три дена беше популарна во 70-тите и сега е повторно актуелна. Но, нутриционистите предупредуваат дека диетата не само што не е одржлива, туку е и опасна. Во списанието „Vogue“ во ноември, 1977 година беше објавена диетата со која набрзина, за само три дена, може… Read More Опасна диета од 70-тите повторно стана популарна