Жените во Југославија имале „магични“ раце: Тоа што тие можеле да го прават, ние не можеме ни да го замислиме!

Некогаш порано во Југославија, луѓето живееле поинаку. Денешната младина родена после 1990 година, многу е тешко да разбере што значи тоа штиркани кошули или штепувани фармерки. Еве што правеле жените во Југославија, а денешните девојки тоа не би можеле ни да го замислат: Вриење на постелнината за да добие бела боја Денешните постелнини се уметничко дело. Бои во… Read More Жените во Југославија имале „магични“ раце: Тоа што тие можеле да го прават, ние не можеме ни да го замислиме!

Животот на најубавата Југословенка на сите времиња започнал како бајка, а завршил трагично

Никица Мариновиќ била првата и најуспешна Југословенка на изборот „Мис на светот“. Во далечната 1966 година цела Југославија зборувала за тоа дека Југословенка зела титула како една од најубавите на „Изборот за мис на светот“ во Лондон. Таа девојка била преубавата дубровчанка Никица Мариновиќ, која на натпреварот како прва претставничка на тогашната Социјалистичка Федеративна Република… Read More Животот на најубавата Југословенка на сите времиња започнал како бајка, а завршил трагично

Вистината за Голи Оток. УДБА од логорот заработувала милиони долари

Со десетици години наназад во Југославија се ширела приказната дека во логорот на Голи оток се кршел камен. Денес, меѓутоа, се покажува дека тоа апсолутно не било така. Тие произведувале мебел, ковчези, дробен камен и плочки, а УДБА сето тоа “легално” го шверцувала во Италија. А каменот се кршел сè додека да се скршел и… Read More Вистината за Голи Оток. УДБА од логорот заработувала милиони долари

Кој го украл тестаментот на Тито?

Доживотниот претседател на СФРЈ Јосип Броз Тито зад себе оставил некој вид политички тестамент во сеф кој требало да го отвори неговата сопруга Јованка, но по неговата смрт во 1980 година, таа е исфрлена од куќата, сефот го отвориле шефот на југословенската тајна полиција Стане Доланц и генералот Никола Љубичиќ, а писмото мистериозно исчезнало. Ова… Read More Кој го украл тестаментот на Тито?

Хитлер посетил еден југословенски град – еве како го пречекале

Германскиот диктатор Хитлер го посетил градот Марибор во Словенија, иако никогаш не е разјаснето зошто го избрал токму овој град. Марибор кој е втор по големина град во Словенија, станал единствено место во Југославија кое Хитлер го посетил. Погледнете како изгледало сето тоа: (468) 00

Последниот осуден на смртна казна во Југославија сѐ уште е жив

Во јануари 1987 година пред стрелачкиот вод во Карловац, Хрватска, бил изведен четирикратниот убиец Душан Косиќ. Во судските досиеја до ден-денес стои и разгледница со која Душан на својата сопруга ѝ го честитал роденденот пишувајќи ѝ дека го отстрануваат мафијашите, плашејќи се од вистината. Иако на почетокот признал и детално го опишал убиството на четиричлената… Read More Последниот осуден на смртна казна во Југославија сѐ уште е жив

Погледнете ги подземните војнички бункери на Југославија (фото)

За воените аеродроми во јавност до денес се нижат фантастични приказни, а посебно аткрактивни биле аеродромите Жељава кај Бихаќ и Слатина кај Приштина. Аеродромот Жељава бил најголемиот подземен аеродром во Југославија и меѓу најголемите во Европа. Технички и технолошки бил обезбеден од силни нуклеарни удари. Четири големи влезови се затварале со челични врата дебели еден… Read More Погледнете ги подземните војнички бункери на Југославија (фото)

„Титовиот рај“ конечно се отвора за јавноста, туристите ќе можат да се возат и со легендарниот кадилак (ВИДЕО)

Триесет и осум години по смртта на Јосип Броз Тито, хрватското островче Ванга, каде што беше резиденцијата на поранешниот југословенски претседател, наскоро треба да биде отворено за туристи. Сè е подготвено за првите посетители да дојдат на Ванга, островот во склоп на Бриони, кое со години е затворено за јавноста, а во подготовка се две… Read More „Титовиот рај“ конечно се отвора за јавноста, туристите ќе можат да се возат и со легендарниот кадилак (ВИДЕО)

Реклами што се сметаа за секси во времето на Југославија

Златното доба на Југославија, како што го паметат луѓето од тоа време, не се однесуваше само на бумот на домашните индустрии, туку и на ТВ-продукцијата и рекламите за домашните производи. Сексапилот и еротиката се чини играле голема улога во привлекувањето на потрошувачите, без разлика дали проиводот имал допирна точка со тоа или не. (130) 00

Како изгледал летниот одмор во бившата СФРЈ

Оние кои се родени во поранешната држава СФРЈ сигурно се сеќаваат како изгледале летните одмори, па овие фотографии во продолжение ќе им ја разбудат носталгијата. Автомобилите во тоа време немаа клима, па на патување се тргнувало рано наутро, или во текот на ноќта. Популарните стоеденки, фиќовци и југовци биле во тренд, а поради тоа што… Read More Како изгледал летниот одмор во бившата СФРЈ