Печени ќофтиња со сос од лук

Домашните ќофтиња сега можете да ги приготвите и на малку поинаков начин. Состојки: – 400 г мешано мелено месо (состојки за ќофте) – 1 јајце – 1 кромид (состојки за ќофте) – 6 лажици презла (состојки за ќофте) – 3 лажици вода (состојки за ќофте) – 2 лажички вегета (состојки за ќофте) – малку сол,… Read More Печени ќофтиња со сос од лук

Вкусни ќофтиња во сос од јогурт

Одлична можност да експериментирате малку во кујната, а сепак да добиете вкусен и сочен финален производ кој ќе ги воодушеви домашните или гостите. Состојки: – 500 гр мелено месо – 1 главица кромид – 4 чешниња лук – леб (мекиот дел) – малку млеко – 2 јајца – 1/2 лажичка прашок за пециво – брашно… Read More Вкусни ќофтиња во сос од јогурт

Ќофтиња од грав

Овој специфичен рецепт пријатно ќе ги изненади вашите домашни или гости, а вас ќе ви даде голема слобода на изразување и простор да бидете креативни. Состојки: – 250 гр грав – 1 пиперка – 1 компир – 1 главица кромид – 1 лукче – 3 лажици презла – 1 шолја соја трошки Подготовка: Гравот се… Read More Ќофтиња од грав