Сладолед од босилек

Босилекот е зачин кој добро се вклопува и во солени и слатки јадења. Но веруваме дека не сте помислиле дека може да се направи сладолед од него. Не само што може, туку во продолжение ви го даваме и рецептот за него. Состојки: – 2 мали шолји листови од босилек – 2 шолји млеко – 1… Read More Сладолед од босилек

Ролани банички со сирење

Секогаш омилените банички со сирење сега можете да си ги напавите дома, а за вкусот ќе си оцените сами… Состојки: 1. 2 голема лажица шеќер 2. 2 мали лажички сол 3. квасец 4. 500мл млеко или вода. 5. маргарин околу 250гр 6. брашно околу 1 кг или колку прибере Се замесува тестото и се остава… Read More Ролани банички со сирење