Бомбици од банана

 
 

Ако дома знаат да ви останат бананите кои не ги јадете често, за да не ги фрлите, ви предлагаме да направите вкусни бомбици од банана!

Состојки:
– 3 банани
– 150гр шеќер во прав
– 150гр мелени ореви(може и мелени бисквити, тогаш намалете на шеќерот во прав)
– 150гр кокос

Припрема:
Испасирајте ги бананите со вилушка, додадете ги другите состојки и се добро измешајте да се соедини. По потреба додадете ореви или кокос. Направете бомбици и валкајте ги во рендано чоколадо или кокос.

Ако ви останат некоја вишок, може да ги замрзнете. Добри се за деца и за ненајавени гости.

(172)

Вашиот коментар