Здраво и брзо – запечени тиквички

 
 

Освен што се подготвува многу брзо, ова јадење е идеално, здраво и хранливо.

Состојки:
– 1 тиквичка со средна големина
– 1 јајце
– 100 г. сирење без маснотии
– 0,5 дл. јогурт
– 2 дл. маслиново масло
– сол, по желба

Подготовка:
Прво маринирајте ги тиквичките. Исечете ги на кругчиња или коцки. Посипете сув и квалитетен зачин, или само додадете сол и бибер по желба.

Додадете изрендан лук само поради вкусот. Сето тоа добро измешајте го и оставете да отстои околу 15 минути да пушти вода, па исцедете за да ја отстраните течноста.

Во тепсија ставете хартија за печење. Јајцата изматете ги со јогурт и масло. Сипете во калап, додадете ги маринираните тиквички и врз нив ставете сирење.

Печете во загреана рерна на 200 степени додека не се запечат. Можете да ставите супена лажица пармезан пред печење. Малку ќе ја зголемите калориската вредност, но затоа ќе добиете извонреден вкус и оброк кој што ќе ве засити.

Крв да ви се стори!

(38)

Вашиот коментар