Крушевско топено сирење

 
 

Од мноштвото вкусни македонски традиционални рецепти, ние за денес избравме да ви го представиме ова вкусно мало тавиче. Крушевско топено сирење, прсти да излижеш.

Потребни состојки:
– 400 мл доматно пире
– 500 гр сирење (по можност овчо)
– 200 гр павлака
– 150 гр кашкавал
– двопек
– маслиново масло

Начин на подготовка:
Во огноотпорен сад за печење ставете ден ред доматно пире, ред сирење, ред двопек, ред павлака. Редете по овој редослед додека не го истрошите материјалот. Одозгора изрендајте кашкавал и попрскајте со маслиново масло. По желба зачинете со оригано. Печете 10-15 минути во претходно загреана рерна на 250 степени Целзиусови.

(436)

Вашиот коментар