Маринада со која секое месо ќе биде повкусно

 
 

Тајната за вкусно и сочно месо според најдобрите готвачи на светот се крие во маринадата за месото.

Маринирањето на месото е начин со кој тоа се остава да отстои во посебна смеса, добивајќи посебен вкус и впивајќи ги зачините кои сте ги додале.

Следната маринада е одлична за секаков вид месо, се прави навистина едноставно, а вкусот е одличен.

Потребни состојки:
– 500 g месо
– 2 јајца
– 1 лажица сенф
– 1 лажичка густин
– 1 лажичка сол
– зачини по вкус (црн бибер, црвен пипер, вегета …)
– 2 лажички сусам

Подготовка:
Подгответе маринада така што ќе ги измешате јајцата, густинот, сенфот и солта. Додадете ги омилените зачини и наредете го месото во садот со маринадата, исечено на парчиња.

Recept-so-koj-mozete-da-pripremite-vkusno-i-socno-meso-za-samo-5-minuti-01

Убаво измешајте и оставете го фрижидер преку ноќ.

Тајната на маринирањето е што на ваков начин месото можете да го чувате и неколку дена. На крајот ви останува само да го исечете кога ќе ви биде потребно.

Во тава, на врело масло, испржете го месото, посипувајќи сусам од двете страни.

Recept-so-koj-mozete-da-pripremite-vkusno-i-socno-meso-za-samo-5-minuti-02

Како гарнир, со ваквото месо можете да послужите динстан зеленчук.

Recept-so-koj-mozete-da-pripremite-vkusno-i-socno-meso-za-samo-5-minuti-03

(158)

Вашиот коментар