Мераклиско мезе од обичен леб + 5 состојки

 
 

Кога немате идеја за вкусен и лесен појадок, или пак за мезе со пријателите, францускиот тост е одлична идеја.

Овие мини триаголници се прават брзо, а изгледаат примамливо и сочно.

Со сигурност ќе ги изненадите вашите сакани со францускиот тост подготвен на поинаков начин.

Не ви се потребни многу состојки и нема да ви одземе многу време.

Потребни состојки:

  • 10 парчиња мек леб на коцки
  • 1 шолја рендан чедар кашкавал (или друг по желба)
  • 8 парчиња сланина, сечкана и запржена
  • 2 пиперки, исчистени и исечкани
  • 3 јајца
  • 1 шолја млеко
  • ½ лажица сол
  • ½ лажица бибер

Начин на подготовка:

(239)

Вашиот коментар