Полнети јајца- предјадење за чиста десетка

 
 

Од варените јајца може да се направат вкусни деликатеси, идеални за закуска во различни прилики. Секој залак од овие јајца ќе биде уживање за вас и вашето семејство. Ова предјадење одлично се вклопува на трпезата во сите прослави.

Состојки:

 • 150 гр меко сирење
 • 8 јајца
 • 50 гр пченица
 • 80 гр кисели краставички
 • 100 гр мајонез
 • 200 гр сенф
 • сол
 • бибер
 • листови од магдонос
 • целер
 • зелена салата

Подготовка:

Сварете ја пченицата во вода и оставете ја да се олади, а потоа процедете ја на платнена салфетка и малку исушете ја. Јајцата сварете ги тврдо, исечете ги на должина и извадете ги жолчките.

Сомелете ги жолчките заедно со киселите краставички, варената пченица и додадете ги листовите магдонос и целеровите ливчиња. Додадете сенф и мајонез, измешајте добро, а потоа наполнете ги празните белки од јајцата со оваа смеса.

Вака подготвените јајца декорирајте ги по желба и послужете ги.

Пријатно!

(46)

Вашиот коментар