Помфрит со сос од пилешко и растопен кашкавал

 
 

Ретко кој не обожава пржени компирчиња, но замислете кога тие би биле збогатени со вкусен сос?

За деновите кога ви се јаде нешто превкусно, или кога ќе одлучите да ви биде „cheat day“, овој ручек е идеален.

Треба само да го испржите помфритот и да го направите сосот кој нема да ви одземе многу време, а ќе уживате во него.

Изгледајте го видеото и пружете си го ова превкусно задоволство.

Потребни состојки:

 • 2 лажици масло
 • 2 парчиња пилешко
 • 8 парчиња сланина, сечкана
 • 4 големи пиперки, ситно сечкани
 • 2 чешниња лук
 • 700 ml хопла
 • ½ лажица сол
 • 1 лажица бибер
 • 2 ½ шолји рендан кашкавал
 • Сечкан млад кромид
 • Помфрит

Начин на подготовка:

(53)

Вашиот коментар