Рецепт за оригинален бурек како од пекара

 
 

Ако сакате да го изненадите семејството како врвен мајстор, подгответе бурек од кој ќе замириса целата куќа.

За појадок, ручек или вечера, домашниот бурек е асоцијација за сочен и вкусен специјалитет коj го обожаваат сите генерации.

Потребни состојки за бурек по оригинален рецепт:
– 500g кори за пита
– 300g сирење
– 250ml вода
– 125 ml масло

Подготовка:
Промешајте ја водата со маслото, а сирењето иситнете го со вилушка. Ставете две кори на тепсија обложена со масло, така што краевите ќе ги преклопуваат рабовите.

Со мешавината од вода и масло пропрскајте ги корите, па ставете уште две кори и повторете ја постапката. Ставете ги следните 2 кори, па преку нив наредете дел од сирењето. Продолжете со овој редослед, така што на секоја 6-та кора ќе ставите сирење, а на останатите само масло и вода.

Редете додека корите не се потрошат. За крај, пропрскајте малку зејтин. Потоа, замотајте ги рабовите кои ви останаа надвор од тепсијата.

Печете на 180 степени околу 1 час, додека корите не добијат златно-жолта боја.

recept-za-originalen-burek-kako-od-pekara-02.jpg

Послужете со јогурт или кисело млеко. На здравје!

(396)

Вашиот коментар