Солени бомбици повкусни од топено сирење

 
 

Овие солени бомбици претставуваат вистинско откровение за секој кој ќе ги проба.

Сите вие кое сте љубители на топеното сирење, ова е рецептот кој веднаш ќе го научите на памет и ќе стане редовен оброк на вашето мени.

Состојки:
– 500g биено сирење
– 3 лажици рендан пармезан
– 1 јајце
– 100g брашно
– ½ лажичка оригано
– лебни трошки
– масло

Начин на подготовка:

Изрендајте го биеното сирење, додадете го пармезанот и јајцето и добро измешајте.

Soleni-bombici-koi-se-topat-vo-usta-02

Во добиената смеса додајте го брашното и ориганото.

Soleni-bombici-koi-se-topat-vo-usta-03

Измесете го убаво тестото, a ако гледате дека премногу е течно додадете уште малку брашно.

Soleni-bombici-koi-se-topat-vo-usta-04

Од добиеното тесто направете топчиња кои подоцна ќе ги извалкате во лебни трошки.

Soleni-bombici-koi-se-topat-vo-usta-05

Топчињата сo лебни трошки пржете ги во масло додека не поруменат.

Soleni-bombici-koi-se-topat-vo-usta-06

По вадењето ставете ги на салфетка која ќе го впие вишокот масло.

Soleni-bombici-koi-se-topat-vo-usta-07

Послужете со сос по желба или со салата.

(186)

Вашиот коментар