Сочно уживање: Ролат од багет, кашкавал и сланина

 
 

Ви се пријаде нешто калорично, а немате желба за готвење и поминување драгоцено време во кујната? Ова е совршениот рецепт за вас.

Сосема едноставен, од само неколку основни состојки ова е рецептот со кој во никој случај не можете да погрешите.

Заборавете на нарачувањето пица и покажете ги вашите кулинарски способности така што ќе ги изненадите родителите со овој интересен рецепт.

Потребни состојки:

– 1 багет
– 1 чаша чедар кашкавал
– 1/2 чаша путер, омекнат
– 1/3 чаша пропржена сланина
– 2 средни парчиња кромид, исецкан
– 2 лажички сенф
– 1 лажичка сок од лимон

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 350 степени. Расечете го багетот по должина, водејќи сметка да не ги исечете целосно краевите.

Измешајте ги заедно кашкавалот, путерот, сланината, кромидот, сенфот и сокот од лимон.

Распоредете ја смесата низ целиот багет и на крај завиткајте го багетот во фолија.

Печете 10 -15 минути или додека не забележите дека кашкавалот е растопен.

(106)

Вашиот коментар