Специјалитет со мелено месо од рерна

 
 

Направете специјалитет во рерна со мелено месо.

СОСТОЈКИ:

 • 500 гр. мелено месо
 • 2 јајца
 • 2 кришки леб
 • 200 гр. шампињони
 • 3 јајца
 • 100 гр. кашкавал
 • 5-6 лажици лутеница
 • 1 лажица масло
 • зачини

ПОДГОТОВКА:

 1. Се намачкува тепсија со масло, се става лутеница во тенок слој и се става мелено месо, замесено со претходно натопен леб во вода и исцеден, со зачини.
 2. Се сечат и ставаат печурки, па преку нив пак месо.
 3. Се прават коцки со нож и се прелива се со јајца и кашкавал и се пече на 180 степени.

(124)

Вашиот коментар