Топен кашкавал со сланина

 
 

Покажете се како вистински гурмани кога ќе ви дојде друштвото на гости или треба да ја бодрите Македонија во фудбал. Иако не спаѓа во категоријата на здрава храна, сланината е сепак нешто за кое сите би направиле исклучок 🙂

Потребни состојки:
– Моцарела сирење или кашкавал по желба
– Сланина
– Презла
– Јајце

Начин на подготовка:
Кашкавалот го сечеме на ленти и го потопуваме во јајце кое претходно е изматено, а потоа и во презла.

Околу секое парче кашкавал мотаме сланина, а така подготвениот кашкавал го редиме на тава обложена со мрсна хартија.

Откако ќе завршиме со оваа постапка замотаните парчиња кашкавал ги ставаме во рерна и ги печеме на висока температура околу 15 -тина минути.

Како додаток на овој вкусен рецепт може да послужат неколку типа на сосови, доматен, сос од мед и сенф или тартар.

Крв да ви се стори!

(77)

Вашиот коментар